OBS: Denne artikel er over ét år gammel, og derfor er indholdet måske ikke længere korrekt. Har du spørgsmål til indholdet, eller mener du, at vi med fordel kan skrive om emnet i en ny historie, så kontakt os på webmaster@jaegerne.dk.
Offentliggjort den: 04. marts 2024

Vær OBS på hærværk mod skydetårne

Et par tilfælde af oversavede ben på vestjyske skydetårne får DJ til at råbe vagt i gevær. Tjek tårnet før du klatrer op, lyder opfordringen - og meld det til politiet og informer DJ, hvis du oplever noget.

Tekst: Jacob Munkholm Jensen

Selvom maj endnu lurer ude i horisonten og de fleste jægere endnu ikke har taget revirets skydetårn i brug, kan det stadig betale sig at holde godt øje med det. De seneste par dage har skriverier om saboterede skydetårne i Vestjylland præget en række medier, efter at en jæger på Feldborg-egnen den 2. marts udsendte en advarsel via facebook.

"INFORMATION (ADVASEL) til alle i “Feldborg // Midt og Vestjylland” og nok også andre steder… Der er IGEN tårne, der får savet benene over. Det her er livsfarlig og fuldstændig hul i hovedet af gerningsmændene - OG det skal meldes til Politiet omgående," lyder det blandt andet i opslaget, som samtidig viser billeder af det saboterede tårn, som helt tydeligt har fået savet ben og afstivere i stykker.

Og jægeren har helt ret. Der er nemlig langt fra drengestreger til saboterede skydetårne, der - så snart de tages i brug – risikerer at brase sammen og vælte. Der er eksempler på folk, der er kommet endog meget alvorligt til skade, efter at befundet sig i et skydetårn, der væltede.

Derfor lyder opfordringen fra Danmarks Jægerforbund nu på, at man selvfølgelig bør tjekke sit tårn før man kravler op - og at man, hvis man måtte opdage sabotage, straks melder hændelsen til det lokale politi og informerer jægerforbundet. Du kan skrive til os på post@jaegerne.dk og medsend gerne et foto af sabotagen.