Flugtskydningskoordinator

Finn Hansen 

4750 Lundby                       

Tlf. 21 49 59 34 Mail: klfb@mail.dk

Resultater fra kvalfikationsskydning 2022 HOLD

Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning   Total  
Oldboyshold       Tr¾f Skud Tr¾f Skud
1 5 Stubbek¿bing Strandjagtforening       112 122
  19 Toni Andersen 1070 Stubbek¿bing Strandjagtforening 40 40    
  20 John Kryger Nielsen 1044 Stubbek¿bing Strandjagtforening 36 40    
  21 Claus Christensen 1070 Stubbek¿bing Strandjagtforening 36 42    
  22 J¿rgen Erik Jensen 1030 Stubbek¿bing Strandjagtforening 32 42    
                 
2 10 Sor¿ oldboys         110 122
  42 Poul Erik Petersen 1043 Sor¿ Jagt- og Naturforening 38 41    
  39 Kurt Jensen 1036 Sor¿ Jagt- og Naturforening 37 40    
  41 J¿rgen Bredahl Hansen 1011 Sor¿ Jagt- og Naturforening 35 41    
  40 Jens Frandsen 1037 Sor¿ Jagt- og Naturforening 34 45    
                 
Seniorhold       Tr¾f Skud Tr¾f Skud
1 2 saksk¿bing j¾gerforening       113 120
  10 Marius Sommer Hansen 1071 Saksk¿bing J¾gerforening 39 40    
  8 Carsten Madsen 1026 Saksk¿bing J¾gerforening 37 40    
  9 Christian Billeschou 1005 Saksk¿bing J¾gerforening 37 40    
  11 Kasper Keis Stryhn Hansen 1059 Saksk¿bing J¾gerforening 31 43    
                 
2 7 K¿ng Senior         104 130
  31 Henrik Petersen 1044 K¿ng Jagtforening 40 42    
  32 Claus J¿rgensen 1016 K¿ng Jagtforening 32 43    
  29 Kaj Jensen 1052 K¿ng Jagtforening 32 45    
  30 Sean Krath 1053 K¿ng Jagtforening 29 45    
                 
3 6 Stubbek¿bing Strandjagtforening       98 123
  23 Carsten Isling Hansen 1065 Stubbek¿bing Strandjagtforening 35 40    
  24 Karsten Rasmussen 1098 Stubbek¿bing Strandjagtforening 34 41    
  25 Michael Wojciechowski 1021 Stubbek¿bing Strandjagtforening 29 42    
                 
Superveteranhold       Tr¾f Skud Tr¾f Skud
1 8 K¿ng Superveteran         102 124
  35 Hans Andreasen 1026 K¿ng Jagtforening 35 41    
  34 Kurt Hansen 1046 K¿ng Jagtforening 34 41    
  33 Orla Mortensen 1048 K¿ng Jagtforening 33 42    
                 
2 4 Stubbek¿bing Strandjagtforening       89 132
  16 Hans Pil 1043 Stubbek¿bing Strandjagtforening 36 42    
  18 Ove Petersen 1043 Stubbek¿bing Strandjagtforening 28 45    
  17 Allan Rugaard 1030 Stubbek¿bing Strandjagtforening 25 45    
                 
Veteranhold       Tr¾f Skud Tr¾f Skud
1 1 Sor¿         113 123
  4 Stig Egede Hansen 1006 Sor¿ Jagt- og Naturforening 39 41    
  2 Jan Petersen 1067 Sor¿ Jagt- og Naturforening 37 41    
  5 Birger Nielsen 1036 Sor¿ Jagt- og Naturforening 37 41    
  3 Gert Hansen 1030 Sor¿ Jagt- og Naturforening 34 44    
                 
2 3 Stubbek¿bing Strandjagtforening       107 124
  14 Kim Jensen 1056 Stubbek¿bing Strandjagtforening 38 40    
  12 Morten S¿rensen 1042 Stubbek¿bing Strandjagtforening 36 42    
  15 Helle Vendelbo Pedersen 1057 Stubbek¿bing Strandjagtforening 33 42    
  13 Henning Pedersen 1043 Stubbek¿bing Strandjagtforening 31 42    
                 
3 9 K¿ng Veteran         102 128
  36 Klaus Koch Ritter 1017 K¿ng Jagtforening 39 42    
  38 Ove G.  Jensen 1098 K¿ng Jagtforening 33 42    
  37 Ove Jensen 1051 K¿ng Jagtforening 30 44    
                 

Resultater fra kvalfikationsskydning 2022 Individuel

Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Total  
Dame         Træf Skud
1 15 Helle Vendelbo Pedersen 1057 Stubbekøbing Strandjagtforening 33 42
2 28 Tanja Jeanette Mortensen 1024 Køng Jagtforening 29 42
3 45 Karin Friis 1105 Syd-Vestsjællands Jagtforening 25 43
Oldboy         Træf Skud
1 31 Henrik Petersen 1044 Køng Jagtforening 40 42
2 42 Poul Erik Petersen 1043 Sorø Jagt- og Naturforening 38 41
3 20 John Kryger Nielsen 1044 Stubbekøbing Strandjagtforening 36 40
4 21 Claus Christensen 1070 Stubbekøbing Strandjagtforening 36 42
5 22 Jørgen Erik Jensen 1030 Stubbekøbing Strandjagtforening 32 42
Senior         Træf Skud
1 10 Marius Sommer Hansen 1071 Sakskøbing Jægerforening 39 40
2 46 Per Aaslo 1051 Syd-Vestsjællands Jagtforening 39 40
3 8 Carsten Madsen 1026 Sakskøbing Jægerforening 37 40
4 9 Christian Billeschou 1005 Sakskøbing Jægerforening 37 40
5 44 Kim Nielsen 1094 Næstved Jagtforening 36 44
6 23 Carsten Isling Hansen 1065 Stubbekøbing Strandjagtforening 35 40
7 32 Claus Jørgensen 1016 Køng Jagtforening 32 43
8 29 Kaj Jensen 1052 Køng Jagtforening 32 45
9 11 Kasper Keis Stryhn Hansen 1059 Sakskøbing Jægerforening 31 43
10 30 Sean Krath 1053 Køng Jagtforening 29 45
Superveteran       Træf Skud
1 1 Hans Nielsen 1057 Syd-Vestsjællands Jagtforening 40 40
2 12 Morten Sørensen 1042 Stubbekøbing Strandjagtforening 36 42
3 16 Hans Pil 1043 Stubbekøbing Strandjagtforening 36 42
4 35 Hans Andreasen 1026 Køng Jagtforening 35 41
5 34 Kurt Hansen 1046 Køng Jagtforening 34 41
6 3 Gert Hansen 1030 Sorø Jagt- og Naturforening 34 44
7 33 Orla Mortensen 1048 Køng Jagtforening 33 42
8 7 Kaj Nikolajsen 1043 Sorø Jagt- og Naturforening 31 41
9 18 Ove Petersen 1043 Stubbekøbing Strandjagtforening 28 45
10 43 Ingolf Jensen 1068 Sorø Jagt- og Naturforening 26 44
11 17 Allan Rugaard 1030 Stubbekøbing Strandjagtforening 25 45
Veteran         Træf Skud
1 19 Toni Andersen 1070 Stubbekøbing Strandjagtforening 40 40
2 4 Stig Egede Hansen 1006 Sorø Jagt- og Naturforening 39 41
3 47 Peter Lauridsen 1020 Sandved jagtforening 39 41
4 36 Klaus Koch Ritter 1017 Køng Jagtforening 39 42
5 14 Kim Jensen 1056 Stubbekøbing Strandjagtforening 38 40
6 27 Karsten K.  Larsen 1051 Sakskøbing Jægerforening 38 40
7 39 Kurt Jensen 1036 Sorø Jagt- og Naturforening 37 40
8 2 Jan Petersen 1067 Sorø Jagt- og Naturforening 37 41
9 5 Birger Nielsen 1036 Sorø Jagt- og Naturforening 37 41
10 41 Jørgen Bredahl Hansen 1011 Sorø Jagt- og Naturforening 35 41
11 24 Karsten Rasmussen 1098 Stubbekøbing Strandjagtforening 34 41
12 40 Jens Frandsen 1037 Sorø Jagt- og Naturforening 34 45
13 38 Ove G.  Jensen 1098 Køng Jagtforening 33 42
14 13 Henning Pedersen 1043 Stubbekøbing Strandjagtforening 31 42
15 37 Ove Jensen 1051 Køng Jagtforening 30 44
16 25 Michael Wojciechowski 1021 Stubbekøbing Strandjagtforening 29 42
             

Beretning fra Flugtskydningskoordinator kreds 6.
Til kredsmøde d.17-06-2021

Kvalifikationsskydning d 24-05-2020 Der blev ikke afholdt kvalifikationsskydning på Idalund jagtforenings skydebane d.24.05.2020 på grund af corona men håber der bliver holdt kvalifikationsskydning på Idalund jagtforenings skydebane d.30.05.2021 Kvalifikationsskydning i Compak Sporting Sporting blev lagt sammen med kreds 7 fordi der er for lidt deltager i kreds 6 og den blev også aflyst. Mobile Skydevogn Skydevognen har været udlånt til jagt foreninger 3 gange 1 gang til Møns jagtforening og en gang til Tybjerg Og en gang til Ulvsund jagtforening. Haglprøver 2020 Vi har holdt 10 haglprøver i kredsen i år 2020 og vi havde 479 jægere op til haglprøve, 25 er udeblevet og der var 185 dumpede og 269 bestod og der var hovedsaglig på skydningen de dumpede, kunne ikke ramme lerduerne og der var et lille antal på geværbetjening der dumpede. Og der er planlagt 13 prøver i 2021 den først prøve er aflyst, så vi må se hvor meget der bliver aflyst.