Offentliggjort den: 19. marts 2026

Også rævene dør af fugleinfluenza

Som det vil være de fleste bekendt, så hærger et udbrud af fugleinfluenza i øjeblikket i Danmark. Mange fjerkræbesætninger er blevet aflivet, og i naturen findes der døde fugle alle vegne. Men også rævene er i risikozonen.

Tekst: Max Steinar
Foto: Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab m.fl.

 

Det har vist sig, at også ræve er udsatte for smitte, fortæller seniorforsker Anne Sofie Hammer, Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab, Københavns Universitet:

- Vi har fået flere ræve indsendt. I december blev der fundet en død ræv i en have i Virum nord for København, og den viste sig at være død på grund af fugleinfluenza. I denne uge (uge 11, red.) har vi fået indbragt en ræv fra Fyn, som blev fundet sammen ved siden af flere døde fugle. Den vil blive undersøgt snarest.

-Vi har også tidligere påvist fugleinfluenza i ræve. Første gang var så sent som i 2023, hvor tre rævehvalpe blev fundet døde uden for rævegraven, ved siden af en fugl, sandsynligvis en sortand, og alle fire viste sig at være smittet. Et andet sted blev der fundet en død voksen ræv. Hvalpene og den enlige voksne ræv viste sig at være smittet med den type af højpatogen fugleinfluenza (HPAI) der kaldes H5N1, fortæller Anne Sofie Hammer, som kalder den aktuelle situation for helt usædvanlig: -Vi har rygende travlt på grund af fugleinfluenza. Ja, vi har aldrig set noget lignende – især med hensyn til, hvor mange fjerkræbesætninger, der er ramt det seneste år, samt usædvanligt mange udbrud i fasaner i efteråret, lige som vi hver eneste dag får mange vilde fugle ind til undersøgelse. Blandt andet musvåger og ræve dør, fordi de æder af smittede fugle.

Ifølge Faldvildtrapporten 2024 blev der fundet en enkelt ræv, død af fugleinfluenza, det år. Faldvildtrapporten 2025 er endnu ikke udkommet.

Både i 2022 og 2023 blev der fundet spættet sæl, døde af fugleinfluenza.

Tre rævehvalpe, der blev fundet døde sammen med resterne af en andefugl, viste sig at være døde af højpatogen fugleinfluenza.

Samarbejde med jægere
- Ved Tissø og Høng har vi indledt et samarbejde med lokale jægere, som har indsendt skudte ræve. Vi har en teori om, at i al fald nogle ræve overlever et angreb af fugleinfluenza, og hvis det sker, så vil der jo være antistoffer i dem. Vi ved fra en hollandsk undersøgelse i perioden 2020 til 2022 af over 500 rovdyr, nedlagt ved jagt, at især mange ræve, husmår og ildere blev smittet, men overlevede. Vi er nysgerrige på, om det samme er tilfældet i Danmark. I øvrigt er vi da også nysgerrige på alle andre rovdyrarter, der kan finde på at æde ådsler, det være sig mårhunde, grævlinger og andre. Vi har heldigvis fået nogle flere forskningsmidler målrettet opfølgende undersøgelser af fugleinfluenza i pattedyr, så vi kan lave mere omfattende undersøgelser af de indbragte dyr og fugle, så vi har så at sige gjort vores netmasker smallere, og har større mulighed for at påvise, hvad en given fugl eller dyr er død af, fortæller Anne Sofie Hammer.

De fleste fugle til overvågningen indsamles af Fødevarestyrelsen, som rykker ud når fugle bliver indmeldt via den særlige app angående fugleinfluenza i vilde fugle https://apps.apple.com/dk/app/fugleinfluenzatip/id990198429?l=da

De dyr og fugle, de indsamler, afleveres til Patologivagten, hvor Anne Sofie Hammer og hendes kollegaer modtager dem til hurtig Obduktion og prøveudtagning.

Hvis du finder en død ræv, kan du enten indsende den til instituttet eller – hvad der måske er nemmere og billigere – indlevere den til en af Naturstyrelsens enheder, som er spredt ud over hele landet. Du finder en adresseliste her: https://naturstyrelsen.dk/kontakt-os-lokalt.

Finder du et dødt dyr som du tænker måske er relevant at undersøge kan du kontakte Patologivagten på Patologivagtens vagttelefon 9350 9280 kan kontaktes mandag-torsdag kl. 8.30-16.00 og fredag 8.00-15.00.
Ikke hastende henvendelser kan rettes til mailadressen: kupat@sund.ku.dk