Offentliggjort den: 26. januar 2026

Minister gør det nemmere at skyde ulve for at beskytte husdyr

Ministeren for grøn trepart, Jeppe Bruus, tager nu et markant skridt for at styrke beskyttelsen af husdyr. Husdyrholdere og jægere får bedre muligheder for hurtigt at handle, når ulve angriber eller truer deres dyr. Nye regler i vildtskadebekendtgørelsen betyder, at ulve i flere situationer kan reguleres uden forudgående tilladelse.

Tekst: Pressemeddelelse, Misteriet for Grøn Trepart
Foto: Christian Lang Jensen

- Vi har fået flere ulve i Danmark, og derfor har jeg arbejdet intenst for at få ændret reglerne, så fåreavlere og jægere har de bedst mulige vilkår for at beskytte deres får og jagthunde mod ulveangreb. Vi har stillet krav til, at husdyravlere skal have deres dyr bag ulvesikrede hegn, og vi har ændret definitionen af problemulv, siger Jeppe Bruus, minister for Grøn Trepart i en pressemeddelelse, udsendt af Ministeriet for Grøn Trepart i dag.

Der indføres en regel, der giver husdyrholdere lov til at skyde en ulv, der trænger ind til husdyr bag ulvesikrede hegn, og som ikke bliver skræmt væk af et varslingsskud. Det vil sige, at husdyrholdere får en umiddelbar ret til at skyde ulve bag ulvesikrede hegn uden at have en tilladelse til regulering. Den, der skal skyde ulven, skal have jagttilladelse og jagttegn, og reguleringen skal indberettes til myndighederne.

Hidtil har det i Danmark kun været tilladt at skyde en ulv, hvis den allerede havde angrebet husdyr bag et ulvesikret hegn én gang og igen forsøgte at forcere eller forcerede et hegn. Og først når husdyrholderen havde ansøgt om og fået en reguleringstilladelse til at skyde ulven.

- Vi glæder os over de nye regler - det er et afgørende og meget tiltrængt skridt for fåreavlere i hele landet. De nye regler giver os endelig mulighed for at handle hurtigt og effektivt, når ulve truer vores dyr. Det betyder, at vi får bedre betingelser for at beskytte vores får, siger Bente Østergård, formand, Dansk Fåreavl.

Jægere får mulighed for at skyde ulve, der truer hunde

Fremover bliver det muligt for jægere at regulere ulve, hvis de kommer tæt på, opfører sig truende eller udgør en konkret og akut trussel mod jagthunde.

Med den nye ændring i vildtskadebekendtgørelsen slås det fast, at ulve kan reguleres, hvis det er nødvendigt for at undgå et angreb på jagthunde. Regulering er kun tilladt, hvis ulven ikke lader sig skræmme af et varslingsskud.

- Vi er tilfredse med den retning, der er lagt op til fra ministerens side. Især er vi glade for, at jægernes retssikkerhed kommer i fokus, når det gælder ulve, der truer jagthunde, siger Claus Lind Christensen, formand, Danmarks Jægerforbund.

Ændring af vildtskadebekendtgørelsen

Med ændringen følger Danmark den svenske model, hvor de allerede i dag kan skyde rovdyr som angriber bag hegn, uden forudgående tilladelse, for at beskytte deres husdyr mod angreb. Når en ulv er blevet reguleret, skal Naturstyrelsens ulvekonsulenter tilkaldes, så reguleringen kan blive registreret, og så man kan sikre sig, at reglerne er blevet overholdt – præcis som man gør i Sverige. Reglerne indføres i vildtskadebekendtgørelsen, og træder i kraft den 1. juli 2026.