Offentliggjort den: 30. marts 2026

Fredeligt kredsårsmøde på Bornholm

Kredsårsmøde i Kreds 8: Seks medlemmer fra Bornholms Jagthornsblæsere sørgede for en flot og stemningsfuld start på årets kredsårsmøde i Aakirkebyhallerne i Aakirkeby. De 55 fremmødte medlemmer af Danmarks Jægerforbund, Kreds 8, Bornholm, kvitterede da også med klapsalver efter flere fine numre fra de dygtige jagthornsblæsere.

Tekst og Foto: Bjarne S. Pedersen og Mogens Ellebye

Kredsformand Peter Loth Sejersen, startede sin beretning med at takke for det gode sammenhold og fællesskab der er i kredsen, og ros til samarbejdet, når modsætninger mødes. Samarbejdet mellem hovedbestyrelse, kreds og jagtforeningerne er altafgørende vigtigt. Peter Loth Sejersen påpegede, at arbejdet som kredsformand hele tiden ændrer sig, og nu er nu politisk orienteret med mange forskellige påvirkninger, fra den verden vi lever i. Der er stor fokus på jagt i Danmark, og der påhviler jægerne et stort ansvar, både når man færdes med våben på jagt, eller regulerer skadevoldende vildt, udfører vildtpleje i naturen m.m. Også indsamling af data om vores vildt er vigtigt, således at jagt også vil være mulig i de næste generationer.

Højeste medlemstal i flere år

Kredsformanden kunne glæde sig over et fortsat stigende antal medlemmer, som nu er det højeste i mange år. Kreds 8 Bornholm er et af de få steder i Danmark, hvor Danmarks Jægerforbund har en stadig stigende medlemsudvikling. På Bornholm er godt 70 procent af de jagttegnsberettigede medlem af Danmarks Jægerforbund, hvor det på landsplan er ca. 43 procent

Kredskasserer Sverre Severinsen gennemgik kredsens regnskab, som viste et overskud på ca. 40.000 kr. og en beholdning på ca. 100.000 kr. Pengene skal gerne ud og arbejde, så opfodringen var at søge tilskud, til yderligere aktiviteter til gavn for kredsens mange medlemmer.

Ny hjemmeside på vej i Danmarks Jægerforbund

Jægerforbundets direktør Karen Friis orienterede om, at en ny hjemmeside er under opbygning og forventes i drift ca. juni 2026. Den nye hjemmeside forventes at blive noget mere brugervenlig og specielt et nyt arrangementssystem forventes at blive meget mere overskueligt. Direktøren opfordrede til at opdatere personoplysninger på Jægerforbundets hjemmeside, og specielt ens mailadresse, da rigtig meget information fremadrettet vil blive udsendt på mail. Årets økonomiske resultat i Danmarks Jægerforbund, blev noget bedre end budgetteret og endte med et overskud på ca. 1,7 mill. kr. Medlemstallet er stadig lidt faldende i Danmarks Jægerforbund.

Jagttider afhænger af ny regering

Danmarks Jægerforbunds formand Claus Lind Christensen, orienterede om jagttidsforhandlingerne i Vildtforvaltningsrådet, og hvad der var indstillet til politisk behandling. Der er ikke fuld enighed på alle punkter i Vildtforvaltningsrådet, så det er op til den nye minister, hvad resultatet bliver. Så lidt spændende hvordan den nye regering kommer til at blive sammensat. Direkte spurgt fra salen, om hvilket parti der var bedst for Danmarks Jægerforbund, ville forbundsformanden ikke pege på noget enkelt parti, men opfordrede til selv at tage kontakt til relevante folketingskandidater. På spørgsmål fra salen, om hvor langt Jægerforbundet var nået med forhandlinger med naturfondene om vildtforvaltning, i evt. nye udtagne arealer, svarede formanden, at man arbejder hårdt på sagen.

Valg og nye ansigter

Stig Peberholm blev, uden modkandidat, valgt til kredsens nye hovedbestyrelsesmedlem. Kredsformand Peter Loth Sejersen blev, ligeledes uden modkandidat, valgt til suppleant for HB. Kredsformand Peter Loth Sejersen blev genvalgt uden modkandidat

Stig Wridt fra Rønne jagtforening og Michael Bjørn fra Allinge / Sandvig jagtforening blev begge nyvalgt til kredsbestyrelsen. Kredsformand Peter Loth Sejersen takkede afgående kredsbestyrelsesmedlem Hans Jørgen Brandt, for hans mangeårige solide arbejde i kredsbestyrelsen. Overrækkelse af en kurv som tak for den mangeårige indsats, måtte vente, da der var sket en fejl med nogle datoer.

Aftenens dirigent Tage Ipsen, sørgede for at et godt og konstruktivt kredsmøde kom sikkert igennem dagens mange punkter.