Aftale om marine naturnationalparker
Et bredt flertal i Folketinget er blevet enige om en aftale om to nye marine naturnationalparker i Lillebælt og Øresund. Blot 20 minutter før Mette Frederiksen udskrev valg, sendte Miljøministeriet en aftaletekst om to nye marine naturnationalparker afsted til Folketingets partier.
Havet udgør størstedelen af Danmarks areal og er Danmarks største naturområde med mange forskellige havbundstyper samt dyre- og plantearter. Derfor er det også positivt, at aftalen endelig er på plads efter at have været undervejs i fem år.
NNP Øresund
Der etableres en marin naturnationalpark (NNP) i hhv. Lillebælt og Øresund, som begge skal være med til at styrke havnaturen og danne grundlag for naturgenopretning. Den marine NNP Øresund omfatter det nordlige Øresund fra Gilleleje Flak og Tragten (dog med undtagelse af Saltholm, kysten i Køge Bugt ud til ca. tre sømil og habitatområdet Stevns Rev.
Se Kort 1 nederst på denne side.
NNP Lillebælt
Den marine NNP i Lillebælt går i nord fra linjen mellem Trelde Næs og Bogense, som omfatter hele habitatområdet ”Lillebælt”, habitatområdet Helnæs, habitatområdet ved Bredgrund, farvandet omkring Als samt det kystnære område ud for Assens, som forbinder de to habitatområder.
Se Kort 2 nederst på denne side.
Der udgår et område om et militært øvelsesområde og en zone til havbrug.
Fællesnævnere for områderne
Aftalepartierne er enige om, at de marine NNP’er i Øresund og Lillebælt:
- Indeholder særlige naturværdier
- Har en stor andel af beskyttede områder med mindst én kerne af streng beskyttelse
- Indeholder forbud mod fiskeri med bundslæbende redskaber
- Ikke indeholder zoner til råstofindvinding, og at negativ forstyrrelse fra menneskelig aktivitet generelt søges begrænset mest muligt. Klapning er som udgangspunkt ikke muligt
- Danner ramme om passiv og aktiv marin naturgenopretning
- Danner ramme for formidling af havnatur, et mangfoldigt friluftsliv på havet og bæredygtig turisme.
Samtidig er det værd at bemærke, at Danmark de seneste år også har arbejdet bredere med at reducere påvirkningen fra bundslæbende fiskeri i beskyttede havområder.
Beskyttelse og friluftsliv kan gå hånd i hånd
Danmarks Jægerforbund ser det som en glædelig nyhed, at der nu er politisk fremdrift i arbejdet med marine NNP’er, og at beskyttelsen af havet bliver taget mere alvorligt. Dertil er det positivt, at aftalepartierne lægger vægt på, at naturbeskyttelse og et mangfoldigt friluftsliv kan gå hånd i hånd.
Samtidig er det problematisk, hvis aktiviteter som f.eks. klapning og havbrug kan finde sted i eller tæt op ad områder, der udpeges som marine naturnationalparker. Klapning er som udgangspunkt forbudt i de marine naturnationalparker, men i marin NNP Øresund er der lavet en undtagelse, hvor en eksisterende klapplads undtages fra udpegningen. Efter vores opfattelse harmonerer den slags undtagelser dårligt med reel beskyttelse af havnaturen.
Hvad betyder aftalen for jagten?
De endelige rammer for, hvilke aktiviteter der kan være forenelige med streng beskyttelse, forventes at blive præciseret i forbindelse med det videre lovarbejde.
Indtil da følger forvaltningen de gældende regler for strengt og almindeligt beskyttede havområder. Det betyder, at aftalen i sig selv ikke nødvendigvis indfører nye restriktioner her og nu, og at der fortsat kan være mulighed for at drive jagt, undervandsjagt og lystfiskeri inden for de gældende regler.