Offentliggjort den: 03. september 2025

FM i jagtbue 2025

DMI lovede kraftige regnbyger med torden, men som det ofte sker, så skilte skyerne sig inden de nåede Bornholm, hvor det årlige FM i buejagt fandt sted i weekenden. I stedet blev deltagerne mødt af let overskyet himmel og ingen vind.

Tekst og Foto: Bjarne S. Pedersen

Årets FM i jagtbue var lagt i hænderne på Kreds 8, Bornholm, og 40 deltagere fra hele landet var mødt op i en konkurrence, hvor man skal være medlem af Danmarks Jægerforbund for at kunne deltage. Konkurrencen foregik på gården Habrodam, der er ejet af HB-medlem Orla Hansen, FM fra 2022. Ejendommen er beliggende på Stenløsevej, hvilket må siges at være noget vildledende, da der til ejendommen hører noget af den mest vilde natur, som Nordbornholm har at tilbyde med klipper og sten i rigt mål. Da Danmark ligger lidt afsides for Bornholm, var der mulighed for at overnatte i telt i haven til Habrodam, eller man kunne benytte små ferieboliger opsat til lejligheden.

Bornholmske buejægere havde lagt meget arbejde i at konstruere en udfordrende og varieret bane med indlagte bjergetaper. Der blev skudt til 30 forskellige mål på nyindkøbte 3D-mål, og ud over sædvanlige danske vildtarter som fasan, ræv, råvildt og kronhjort, var der også mulighed for at skyde til mere eksotiske vildtarter som jærv, stenbuk og rensdyret Rudolf - komplet med rød tud. Som en ekstra udfordring var der i år skud til løbende vildsvin, hvor skytterne fik tre skud, med den bedste pil tællende. Der blev skudt på forskellige mål og på forskellige afstande mellem to og 40 meter. Det enkelte mål gav udfordringer, idet små mål har meget små træfområder, ligesom målene stod lidt skjult med udfordrende skydestillinger til følge.

Patruljer

Efter en grundig parole ved formand for bueaktivitetsudvalget, Jacob Ladefoged Tinghede, blev deltagerne inddelt i patruljer på fire skytter i hver, uanset hvilken klasse man skulle deltage i. Der blev konkurreret i compoundbue, traditionel langbue, damer, herrer og juniorer. Alle patruljer blev fordelt ud på banen således at starten foregik samtidig. Når alle fire skytter havde afgivet deres skud, gik man videre til næste mål i den angivne retning.

Den førstnævnte skytte i hver gruppe fik til opgave at føre resultaterne. På hvert mål er centerringe, hvor træf i de inderste to ringe udløser fem point, træf i den yderste ring giver tre point og træf udenfor ringene giver minus et point. En forbier kan derfor have store konsekvenser for det endelige resultat. Man skiftes til at skyde først, da det kan være en fordel at se afgivne pile på målet.

Junior

14-årige Martin Jakobsen var eneste deltager i juniorklassen og derfor rimelig sikker på en præmie. Til trods for hans unge alder kunne Martin berette, at han havde fem års erfaring med bueskydning, og han deltog sammen med far Keld Jacobsen. Martin havde en uheldig start med et skud i et piletræ, men herefter gik resten af konkurrencen fint.

En anden nybegynder var Laust Jordal, som er journalist tilknyttet den lokale TV2Bornholm. Efter tre års skydning var det tid for deltagelse for første gang i FM og Laust glædede sig over, at konkurrencen ikke var kompetitivt. I stedet forgik alt i roligt tempo uden stress, ligesom de deltagende skytter hjalp hinanden med gode råd, afstandsoplysninger og mulige skudafgivelser. Det var tydeligt, at mange deltagere kendte hinanden i forvejen, og at det sociale vægtede højt.

To gange Robin Hood

Under skydning med bue sker det sjældent, at der registreres en Robin Hood. Det er tilfældet, når en pil rammer lige ind i skaftet på en anden allerede placeret pil på målet. Et sådant skud er navngivet efter den berømte folkehelt Robin Hood, og på FM skete dette ikke mindre end to gange: Boris Munch Larsen placerede sin pil i skaftet på en pil fra Gert Andersen (selvfølgelig en femmer) og Malene Breinholt Laurberg gentog kunststykket på en pil fra Tommy Bager.

Spænding i konkurrencen

Lars Kristensen fra Skjern lå længe med fremme, men et teknisk uheld ved bane 25 betød minus-et. Loopen på Lars bue sprang, hvorfor pilen ikke ramte sit mål. En loop er fæstnet til buestrengen som en releaser for aftrækkeren. Loopen blev repareret, men uheldet bragte Lars ud af rytmen, og han endte på en tredjeplads. Det stod derfor klart, at vinderen skulle findes mellem sidste års vinder Eigil Frey og hjemmebanefavoritten Orla Hansen. Spændingen fortsatte helt til slutningen, hvor kun en femmer kontra en treer afgjorde konkurrencen til fordel for Eigil Frey, som derved forsvarede sidste års FM.

Klassen for traditionelle buer blev vundet af Peter Degn med imponerende 74 point, mens der måtte omskydning om anden/tredje-pladsen mellem Jacob Ladefoged Tinghede og Jan Flinke, hver med 56 point. Der blev afgivet et skud til et mål og Jacob kunne hyldes for andenpladsen.

Sejrskvinde i damerækken blev Karin Jessen Kristiansen med 102 point. Her var også stor spænding om resultatet, da kun 6 point skilte vinderen fra nummer tre.

Inden præmieoverrækkelsen spillede brødrene Heine og Boris Larsen et nummer for jagthorn, som blev introduceret ved sidste FM. Stykket er skrevet af Peter Wilhelm Deichgräber, og er nu blevet tradition for FM i buejagt. Formand for buepolitisk udvalg, Jørgen Vester, glædede sig over et flot afholdt og arrangeret FM og uddelte roser til udvalg og arrangørerne. 

Klik her og se den samlede resultatliste fra dette års forbundsmesterskab i jagtbue. Efter konkurrencen blev holdt årsmøde, og det forløb lige så vellykket som FM. Sponsorskydning fandt sted om søndagen i strålende solskin. Du kan se resultatlisten herfra ved at klikke her.