PAC genoptager behandling af våbentilladelser

Efter flere ugers pause som følge af fejl i Kriminalregisteret vurderer Rigspolitiet, at våbensager igen kan behandles.

1061

PAC genoptager behandling af våbentilladelser

PAC genoptager behandling af våbentilladelser

Article

16269

https://jaegerforbundet.cdn.kontainer.com/cdn-static/2c92cb8f/HgD622pPBNPW/dsc-0168060322.webp?d=19524&w=182&h=182

1

21/09 2026

2205

Danmarks Jægerforbund

21/09 2026

Den 3. september meddelte Rigspolitiet, at behandlingen af våbentilladelser blev sat på pause på grund af en fejl i Kriminalregisteret.

Fejlen skabte usikkerhed om, hvorvidt politiet havde det nødvendige grundlag for at behandle blandt andet ansøgninger om våbentilladelser.

Nu oplyser Rigspolitiet, at situationen er afklaret i et sådant omfang, at sagsbehandlingen kan genoptages. Derfor kan Politiets Administrative Center (PAC) igen behandle våbentilladelsessager.

– Det har været et meget stort arbejde at afdække, hvilke afgørelser der fejlagtigt er blevet slettet, og samtidig få genoprettet afgørelserne i Kriminalregisteret. Vores afdækning og genopretningsarbejde har betrygget os i, at vi nu kan sige, at fejlens konsekvenser for Kriminalregisteret er meget begrænsede, lyder det fra rigspolitichef, Lasse Boje, i en pressemeddelse.

Relaterede artikler