Kvalifikation til FM i Jagtfeltskydning
Jagtfeltskydning i kredsene er blandt andet en udtagelse til Danmarks Jægerforbunds årlige forbundsmesterskab, men i høj grad også en mulighed for jægere, der ønsker at afprøve og træne deres kompetencer i at skyde med riffel under så jagtrealistiske omstændigheder som muligt.
Kvalifikation
Ud fra en fordelingsnøgle oprettes der otte tilmeldinger – en til hver kreds. Kredsens tilmelding indeholder det antal pladser, som kredsen er tildelt, og åbnes dagen efter skydningen er afholdt. Pladserne fordeles efter først-til-mølle, og gælder for alle, der har skudt kvalifikationsskydning, i den kreds, hvor de er bosiddende.
Den 1. juli åbnes der en separat tilmelding, hvor de resterende pladser tilbydes. Det er også den dato, hvor man kan tilmelde sig, hvis man ikke har skudt kvalifikationsskydning i sin egen kreds, såfremt der stadig er ledige pladser.
Hvis man ønsker at deltage i konkurrencemomentet ved forbundsmesterskabet, skal man have tilmeldt sig inden den 1. august.
Antallet af skytter til forbundsmesterskabet er 250 skytter.
Bemærk ændring af regler
Lyddæmper med mundingsbremse er ikke tilladt.
Kvalifikationsskydning til forbundsmesterskabet afholdes følgende steder:
Skydningerne i de andre kredse forventes at blive annonceret den 1. marts.
Kreds 4 Tryk her for tilmelding
Dato: lørdag den 18. april 2026 kl. 8.00
Sted: Kallesmærsk Hede Skydeterræn, Kallesmærskvej, 6857 Blåvand
Kontaktperson: Majken Skov Hansen på tlf.: 27629414 eller mail: mshriffel@gmail.com. Jacob Carl på tlf.: 25579850 eller mail: jacobhcarl@gmail.com
Tilmeldingsfrist: Senest den 27. marts
Betaling: 235 kr.
Øvrige oplysninger: Indtil den 28. februar er skydningen forbeholdt skytter i kreds 4. Hvis der er ledige pladser, kan skytter fra andre kreds tilmelde sig fra den 1. marts. Der er 60 pladser. I tilfælde af udsolgt er det muligt at komme på en venteliste. Send en mail til Majken på mshriffel@gmail.com.
Ved tilmelding skal ID nummer fra våbentilladelse oplyses. På krav fra Politi, Forsvar, PET og FE vil disse oplysninger blive udleveret. Oplysningerne gemmes i 6 måneder hvorefter de slettes.
Der skal forevises gyldigt jagttegn og våbentilladelse til feltskydningen. Evt. linksskytte bedes oplyst ved tilmelding.
Der kan købes mad og drikkevarer i teltet på pladsen.
Kvalifikationen i jagtfeltskydning kreds 4 afvikles samme dag og sted som Varde Jægerråds feltskydning. Ønskes deltagelse i begge skydninger, skal kvalifikationen skydes først.