Offentliggjort den: 24. april 2025

Nyjægere: Hunting Skills i Bredebro den 27. september

Sæt allerede nu et stort X i kalenderen, og informer dine aspiranterne om et spændende arrangement i det sydjyske til september.

Tekst: Finn Vind, Nyjægerkoor. kreds 4

Lørdag den 27. september er der Hunting Skills ved skydebanerne i Bredebro. Der bliver en række spændende aktiviteter specielt rettet mod nyjægere. Du vil som nyjæger gratis kunne komme til at skyde lerduer og skyde med riffel med kyndig vejledning for bare at nævne et par eksempler. Reserver allerede nu datoen og tag et par kammerater med til en god dag i Bredebro.

Hunting Skills, den 27. September 2025, skydebanerne Galgemark, Bredebro

Har du lyst til at vide mere om arrangementet, kan du kontakte nyjægerkoordinator i kreds 4 Finn Vind på finnvi20@gmail.com

Udkast til program og aktiviteter på dagen herunder. Der tages forbehold for ændringer.

Program:

Åbning ved jagthornsblæsere kl. 10.00 - Kl. 16 Afslutning og ”Jagt forbi”.

 Løbende aktiviteter hele dagen:

  • Gratis lerdueskydning på sportingbanen for nyjægere, andre er også velkomne til at skyde for egenbetaling
  • Mulighed for lerdueskydning på jagt- og trapbane
  • Mød andre nyjægere, se deres trofæer og hør om deres oplevelser fra nyjægerjagter
  • Se en anden flot måde at anvende og gemme dine trofæer på
  • Kan du lægge en korrekt vildtparade? – prøv – vi tester din viden
  • Prøv at skyde med jagtbue og høre mere om at blive buejæger
  • Natursti for børn og deres forældre
  • Kan du lokke gæs på skudhold og sætte gåselokkere op? Få en snak med en erfaren gåsejæger og se og hør hvordan han gør.
  • Kunne du tænke dig at være med til at regulere mårhund? Så har du chancen for at se, hvordan en garvet reguleringsjæger laver baitplads og anvender natsigteudstyr.
  • Pamhule Jagt og Buegrej og Klindt Jagt og Outdoor har relevant jagtudstyr med, som du kan se og høre priser på.

 Aktiviteter med faste tidspunkter (endnu ikke fastlagte):

  • Gratis prøveskydning med forskellige riffelkalibre for nyjægere, der endnu ikke har anskaffet en riffel og ikke har bestået riffelprøven (du skal selv betale ammunitionen)
  • Se en schweisshund i arbejde og hør føreren fortælle om arbejdet med hunden
  • Se jagthunde arbejde med apportering og hør mere om hvordan du kan træne din jagthund
  • Kunne du tænke dig at prøve at blæse jagthorn. Hør blæserne spille nogle kendte signaler og prøv selv og hør mere om hvordan du kommer i gang.
  • Kom og se hvordan man kan brække et stykke dåvildt og se hvordan skindet trækkes af dyret og forlægges.
  • Riffelskydning i jagtrelevante situationer (stige, skydestok m.v.) for nyjægere der har bestået riffelprøven og andre. Husk egen riffel, tilladelse og ammunition.
  • Gratis prøveskydning med forskellige riffelkalibre for nyjægere, der endnu ikke har anskaffet en riffel og ikke har bestået riffelprøven (du skal selv betale ammunitionen)

På denne dag er nyjægere defineret som alle, der har bestået prøverne i årene 2022-2025.