OBS: Denne artikel er over ét år gammel, og derfor er indholdet måske ikke længere korrekt. Har du spørgsmål til indholdet, eller mener du, at vi med fordel kan skrive om emnet i en ny historie, så kontakt os på webmaster@jaegerne.dk.
Offentliggjort den: 18. december 2024

Mange trofæer til opmåling

Tekst: Mogens Elleby
Foto: Mogens Elleby

Trofæopmåling 2024.

D. 25 og 26 nov. 2024 afholdt Danmarks Jægerforbund i samarbejde med Nordisk Safariklub årets trofæopmåling i lokalerne hos Hellisen Outdoor i Lobbæk.

Det var også i år Lars B. Nielsen fra Nordisk Safari Klub, der forestod årets trofæopmåling.

Der blev i alt opmålt 108 trofæer fra både ind og udland. For råbukke nedlagt på Bornholm, 60 i alt, opnåede 2 guldmedalje, 8 sølvmedalje og 19 bornholmske bukke blev opmålt til bronzemedalje.

29 af de Bornholmske råbukke blev opmålt til medaljer, hvor det i 2023 var 23, 2022 var 27, i 2021 også 27, og i 2020 var det 18.

Det bliver spændende at se om nogle af de bornholmske trofæer, igen i år kommer med på Jægerforbundets top ti liste til foråret.

Igen i år var der mange bornholmske dåhjorte til opmåling, 12 i alt, alle trafikdræbt eller faldvildt ( døde af alderdom ). 6 af disse dåhjorte blev opmålt til guldmedaljer, 4 til sølv og 2 til bronzemedalje.

Også i år var der mange fine trofæer til opmåling af både kronhjorte, dåhjorte, sikahjorte, råbukke, grævling m.m. som var hjembragt af bornholmske jægere, som havde været på jagtrejser i udlandet.

 

ME.