|
|
Det er ikke nødvendigt at opfinde den dybe tallerken to gange, mente en flok uerfarne riffeljægere, som af samme årsag havde tilmeldt sig et DJ-kursus i bukkejagt …
|
| 11 forventningsfulde mennesker troppede op på Hevring Skydebane tirsdag den 23. juni kl. 10. De havde tilmeldt sig Danmarks Jægerforbunds fire dage lange kursus ”Pürschjagt på råbuk”, og skydebanen i Hevring var første punkt på programmet.
Deltagerne lagde ud med en kontrolskydning af deres våben, og dernæst blev der trænet i forskellige jagtrelevante skydestillinger, som kursisterne på forhånd var blevet opfordret til at træne i.
| Først ved 16-tiden var der afgang mod Jægerforbundet på Kalø, så forinden havde der altså været mange timer til både at skyde, stille spørgsmål og få hjælp, og som kursist Jens Slettegaard fra Skævinge udtrykte det:
- Vi har haft lejlighed til at træne på forskellige skudafstande, og der har været en instruktør til næsten hver af os, og jeg har lært meget. Alt i alt et supergodt arrangement!
Efter den fælles aftensmad på Kalø blev der undervist i forvaltning af råvildt og dyrenes biologi. Underviserne på kurset var deltagerne på Kaløs vildtforvalterhold 2009, og de fungerede også som guider under de følgende dages pürschjagt, hvor der var praktisk jagt fra kl. 4.30.
Der blev under hele kurset jaget samtidigt i seks råvildttætte lokale områder, og på hvert hold var der to guider og to kursister – bortset fra ét hold, hvor der kun var én kursist.
| |  Bukken er set - pürschen kan begynde! FOTO: CARSTEN DAHL-HANSEN
| | En gaffelbuk nedlægges
Selvom kursisternes gennemsnitsalder var ret høj, havde langt de fleste aldrig skudt et stykke vildt med riffel. Forhåbningerne var derfor store før morgenjagten, og sikkert var det, at samtlige kursister erfaringsmæssigt fik et stort udbytte med hjem denne onsdag morgen, mens kun en enkelt fik et håndgribeligt udbytte med hjem. |  Kikkerten er uundværlig, når man skal pürsche råvildt. FOTO: C. DAHL-HANSEN | | Den heldige var 31-årige Thomas Stark fra Frederiksberg, som tog både jagttegn og riffelprøve i 2008.
Gaffelbukken var Thomas’ første dyr overhovedet, skønt han tidligere havde været på både riffeljagt i England og på efterårskursus i praktisk riffeljagt på Kalø.
- Der var råvildt lige fra første øjeblik, og vi så utallige store bukke; de må dog ikke skydes på dette kursus, fortæller Thomas fra den heldige morgenpürsch og fortsætter:
- På et tidspunkt ville vi pürsche ved en mark, hvor vi halvanden time tidligere havde set syv dyr. Pludselig rejste en buk ca. 100 meter foran os. Vi listede os 30 meter tættere på, og så skød jeg på guidens anvisning. Jeg ramte bukken lidt bagligt - i waiden - og den satte sig. Efter 30 sekunder rejste den sig, og jeg skød igen. Denne gang forendte bukken efter to meter. | Lærer af sine fejl
Under en anden af morgenpürscherne ser vi rigeligt med dyr til både højre og venstre, og på et tidspunkt traver en ungbuk sorgløst ud på vores sti. Kursisten Ole Sand får besked på at gøre sig klar.
| Desværre tager han øjnene fra bukken og kigger i stedet på riffelremmen, mens han smyger den af skulderen, og drejer så hovedet fremad igen.
Bevægelsen ses af bukken, som har drejet hovedet ned imod os, da Ole første gang tog blikket fra den.
Bukken smutter væk uden at levne en skudchance. Guiderne forklarer, hvad der blev gjort forkert. Ole Sand ærgrer sig naturligvis, men er glad for tippet:
- Nu har jeg betalt lærepengene, og så begår jeg ikke samme fejl igen!
Og det er netop et af formålene med Danmarks Jægerforbunds kurser: at få vist tingene i praksis af eksperter og at få forklaret, hvorfor noget er hensigtsmæssigt, og andet ikke.
Derved spares der ofte dyrekøbte erfaringer og tid. Carsten Dahl-Hansen
| |  To af kursisternes synlige resultat af kurset. FOTO: CARSTEN DAHL-HANSEN | | |  | | FAKTA OM KURSET
Det omtalte kursus indeholdt skydetræning, introduktion til schweissarbejde, undervisning i forlægning og trofæbehandling og sammenlagt fem pürschjagter med i alt seks mindre bukke på kvoten - som blev nået - og dertil logi og fuld forplejning.
Prisen var 8.400 kr. for ikkemedlemmer, og 4.575 kr. for medlemmer.
Afsavning af trofæet er et af kursets obligatoriske elementer. FOTO: JENS CARL KUNO NIELSEN
| SAGT EFTER KURSET:
Thomas Stark, Frederiksberg:- Fantastisk kursus, som giver uvurderlig viden. Burde være obligatorisk for alle riffeljægere.
Sten Nygaard-Andersen, København:- Jeg havde tårnhøje forventninger, som alle blev indfriet. Det ville have taget flere år og utallige jagter at opsamle den samme viden og erfaring på egen hånd – ikke mindst for nyjægere, der ikke har haft en erfaren ”jagt-mentor” og regelmæssig adgang til jagtarealer.
Jesper F. Duelund om sig selv og medkursisten Kasper C. Olsen, begge København:- Vi har flere kiksede forsøg bag os – bl.a. i Polen, hvor vi gerne ville have lært noget om pürsch. Desværre var bl.a. sproget en hindring, og vi fik hverken lærdom eller bytte ud af forsøget. Men Kalø-kurset var lige i øjet og meget lærerigt!
Thomas Borg Dideriksen, Frederiksberg:- Et must for alle nyjægere. Undervisernes viden og erfaring var imponerende. En meget lærerig oplevelse!
|
|
| | |