HjemSitemapKontaktUdskrivFå websitet læst højt
Søg på Jægerforbundet.dk
Kalender
Skydning
Jagthunde
Jagthorn
Jagtsti
For nyjægere
Kom på jagt som nyjæger
DJ's nyjægerkurser
DJ's skydeskole
Mobil skydevogn
Jagtsti
Lasershot
Debatforum for nyjægere
Jagttegn
DJ's nyjægerkoordinatorer
Frivillig jagtprøve
Trofæopmåling
Naturvejledning
Resultater

Prøv Jægerforbundets skydeskole

På tre forskellige skydebaner i Jylland har du mulighed for at få individuel instruktion i haglbøsse-skydning. 

 

Ét er at have fået jagt-tegnet, noget andet er at have tilstrækkelig færdighed i at håndtere sine våben.

For alle jægere gælder det, at man skal træne for at holde sin skyde-færdighed på et højt niveau, og det bør være en selvfølgelighed, at nye jægere træner flittigt på skydebanen for at minimere antallet af anskydninger.

I Jægerforbundets regi 

   Skydeskole---forside---web.jpg

er der derfor opbygget en skydeskole, hvor øvelsesskydning praktiseres så jagtrelateret som muligt, og hvor der gennem erfaringerne fra skydeskolen kan udvikles jagtrelateret flugtskydning i Danmark.

Klik her for at læse om nyjæger Tonny Bjerregaards erfaringer med at blive instrueret af DJ's skydeinstruktør Rasmus Bjergegaard.


Skydeinstruktionen tilbydes på tre baner i Jylland. Klik her for yderligere oplysninger om banerne.

Skydning bookes online, på telefon 88 88 75 00 eller på e-mail: kurser@jaegerne.dk

     
     
     

Jægerforbundets skydeskole

Læs mere om Jægerforbundets skydeskole ved at klikke her